Ciąża pozamaciczna – czynniki ryzyka

Choć to zajście w ciążę jest spełnieniem marzeń wielu kobiet, nawet wtedy, gdy do niego dochodzi wiele z nich nie ukrywa niepokoju.

Wśród wielu obaw, jakie im towarzyszą, znajduje się i ta, że zarodek nie zagnieździ się tam, gdzie powinien. Czas więc zadać sobie pytanie o to, czym właściwie jest ciąża pozamaciczna.

Termin ten jest stosowany wtedy, gdy dochodzi do zagnieżdżenia zarodka, nie ma to jednak miejsca w jamie macicy. Zarodek najczęściej lokuje się na wysokości jajowodów. Lekarze poszukujący przyczyn ciąży pozamacicznej przeważnie zwracają uwagę na zmiany przerostowe. Najczęściej są one konsekwencją przebytych wcześniej stanów zapalnych, choć problematyczne mogą być także niektóre wady wrodzone. Ryzyko ciąży pozamacicznej rośnie także u tych pacjentek, które często przechodzą infekcje bakteryjne. Jednym z największych wyzwań związanych z ciąża pozamaciczną jest jej wczesne wykrycie. Niestety, testy ciążowe często bywają zawodne, a prawdopodobieństwo wskazania na ciążę tego rodzaju wynosi w ich przypadku zaledwie pięćdziesiąt procent.

Oferta Szpitala Medfemina

Specjalistyczną opiekę i dostęp do nowoczesnych usług medycznych gwarantuje szpital Medfemina we Wrocławiu. Jeśli chcecie poznać całą ofertę sprawdźcie – szpital.medfemina.pl.