Ciąża pozamaciczna – poznaj czynniki ryzyka

Stan, w którym po dojściu do zapłodnienia rozwój zarodka ma miejsce poza błoną śluzową jamy macicy jest określany mianem ciąży pozamacicznej.

Od lat znajduje się w centrum zainteresowania lekarzy, bo ciąża pozamaciczna zdiagnozowana zbyt późno może przyczynić się do zagrożenia życia przyszłej matki. Obecnie największy wysiłek badawczy koncentruje się na tym, aby zrozumieć, jakie są przyczyny tego rodzaju ciąży. Medycyna nadal nie umie jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Ginekolodzy zwracają jednak uwagę na to, że czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko pojawienia się tego zaburzenia, nie są już tak tajemnicze.

Najczęstszą przyczyną ciąży pozamacicznej są te zmiany, do których dochodzi w obrębie jajowodów w następstwie rozwoju endometriozy. Nie tylko ta choroba przyczynia się jednak do większego ryzyka ciąży tego rodzaju. Odpowiadają za nie także nieprawidłowości w budowie anatomicznej macicy i jajowodów, a także przebyte zabiegi, w tym zwłaszcza te, które odnosiły się do miednicy mniejszej. Ryzyko ciąży pozamacicznej zwiększa się też wtedy, gdy pacjentka zmagała się ze zrostami jako powikłaniami zapalenia przydatków.

Jeżeli jesteś zanteresowany, to zpoznaj się ze szczegółową ofertą na szpital.medfemina.pl.