Co to jest endometrioza i jak się ją leczy?

Czym jest chroniczna choroba, w której przebiegu tkanka wyścielająca macicę – endometrium, obecna jest poza jamą macicy? Może być ona umiejscowiona na jajowodzie, jajnikach, otrzewnej, jelitach oraz pęcherzu moczowym. Tkanka ta, podobnie jak błona śluzowa wyścielająca macicę, reaguje na zmiany stężenia hormonów w trakcie cyklu menstruacyjnego. Rośnie podczas miesiączki, a następnie krwawi. W rezultacie krew, która nie ma ujścia na zewnątrz, gromadzi się w narządach. Niestety prowadzi do stanów zapalnych oraz powstawania zrostów i torbieli.

Przyczyny endometriozy

Endometrioza może przyjmować różnorakie formy. Dlatego rozpoznanie tej choroby jedynie na podstawie objawów klinicznych jest bardzo trudne. Przyczyny rozwoju endometriozy nie są znane. Jest parę teorii na ten temat, niestety żadna z nich do tej pory nie została potwierdzona. Jedna z nich mówi, że w trakcie menstruacji krew oraz komórki endometrium wędrują wstecznie z jamy macicy przez jajowody do jamy brzusznej. Tam wszczepiają się na powierzchni otrzewnej, na jajnikach oraz innych narządach, tworząc centrum endometriozy. Inna teoria mówi, że endometrioza ma przyczynę genetyczną oraz jest związana z zaburzeniami hormonalnymi i immunologicznymi.

Oferta Szpitala Medfemina

Szpital Medfemina od 2015 roku jest pierwszym i jedynym prywatnym szpitalu ginekologicznym we Wrocławiu. Specjalizujemy się w usuwaniu endometriozy, mięśniaków i torbieli, operacjach nietrzymania moczu oraz pozostałym spektrum zabiegów ginekologicznych.