Endometrioza – wiele form jednej choroby

Choć ogromne postępy, jakie odnotowuje medycyna, są niemożliwe do zakwestionowania, nadal wiele chorób stanowi dla niej tajemnicę. Tak jest między innymi z endometriozą, dla której charakterystyczne jest to, że nie wiemy o niej praktycznie nic pewnego. Mówiąc o niej warto pamiętać choćby o tym, że mamy do czynienia z chorobą, która przyjmuje wiele postaci.

Endometrioza otrzewnowa zwraca na siebie uwagę przede wszystkim tym, że jej ogniska znajdują się na cienkiej błonie, której zadaniem jest ochrona miednicy i jamy brzusznej. Z kolei endometrioza jajnikowa najczęściej ma formę torbieli pojawiających się w obrębie jajnika. Gdy komórki endometrium rozrastają się, prowadzi to do lokalnych krwawień. I choć najczęściej torbiele związane z tą formą schorzenia pojawiają się na jajnikach, mogą występować także w innych częściach jamy brzusznej i miednicy. Ostatnią z form choroby jest endometrioza głęboko naciekająca, w której tkanka endometrium ma tendencję do wyjątkowo szybkiego rozrostu naciekając nawet 5 milimetrów poza powierzchnię otrzewnej.

Szpital Medfemina

Profesjonalną opiekę lekarzy specjalistów w zakresie leczenia endometriozy oferuje szpital Medfemina we Wrocławiu. Sprawdźcie ofertę – endometrioza we Wrocławiu.