Kiedy wykonać USG piersi?

USG piersi może być wykonane praktycznie zawsze i nie potrzeba ku temu specjalnych wskazań. Badanie jest bezbolesne, nie trzeba się do niego specjalnie przygotowywać i nie trwa długo. Tym niemniej, niektóre panie powinny o tym badaniu pomyśleć szczególnie mocno.

Wskazania dla badania

USG piersi należy wykonać koniecznie, jeśli wyczuło się jakiekolwiek zmiany w postaci guzków lub innych nieprawidłowości. Nawet jeśli takie zmiany to nic nowego i już w przeszłości zostały uznane za zupełnie niegroźne. W ich otoczeniu coś może się dziać.

USG piersi należy zrobić zawsze wtedy, kiedy pojawia się bolesność piersi lub z sutka zaczyna się sączyć jakaś ciecz. Wszelkie sytuacje, w których pierś jest wrażliwa na dotyk w sposób niepożądany, są powodem do wszycia alarmu i wykonania badania.

USG piersi powinno być ponadto wykonywane regularnie u wszystkich kobiet z grupy ryzyka rozwoju raka piersi, w tym w szczególności u kobiet, które przyjmują hormony. Specjalną grupą zagrożonych kobiet są tutaj panie stosujące hormonalne terapie zastępcze.