Co to jest endometrioza i jak się ją leczy?

Endometrium to błona śluzowa macicy. Choroba ta źle wpływa na jakość życia kobiet, które na nią chorują i jest jedną z przyczyn niepłodności. Początkowe objawy są zazwyczaj bagatelizowane, co niestety znacznie opóźnia diagnostykę i zmniejsza szansę na powodzenie terapii.

Endometrioza jest chorobą ginekologiczną. Jest to przewlekłe schorzenie polegające na występowaniu komórek endometrium poza ich właściwą lokalizacją-wnętrzem macicy. Ogniska tej choroby najczęściej są lokalizowane w obrębie narządów rozrodczych kobiety.

Objawy i leczenie endometriozy

Endometrioza w wielu przypadkach ma przebieg bezobjawowy. Jeśli daje jakieś sygnały to do najczęstszych można zaliczyć bolesne miesiączkowanie oraz bóle w miednicy, które występują niezależnie od dnia cyklu miesiączkowego. Kobiety z endometriozą często także odczuwają ból podczas oddawania moczu. Diagnostyka tej choroby opiera się na występujących objawach, badaniu ginekologicznym oraz badaniu obrazowym USG.

Endometrioza leczona jest farmakologicznie, chirurgicznie, ale wprowadza się często leczenie skojarzone.

Jak zabezpieczyć się przed nawrotem choroby?

Poprzez odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne-hormonalne, możemy zmniejszyć ryzyko nawrotu. Pamiętajmy, że konieczne jest regularne badanie ginekologiczne i obrazowe, aby ocenić skuteczność leczenia.

Szpital Medfemina we Wrocławiu

Szpital Medfemina to prywatny szpital z zakresu ginekologii, położnictwa i chirurgii. Personel szpitala wykorzystuje w swojej pracy wieloletnie doświadczenie, które przekłada się na bezpieczny i komfortowy pobyt w placówce. Zdrowie pacjentów jest najważniejsze! Sprawdźcie naszą ofertę – szpital.medfemina.pl.